W nowym skrzydle Publicznej Szkoły Podstawowej w Cerekwi, we wtorek 16.06.2021roku, odbyło się uroczyste wmurowanie kapsuły czasu, która ma zostać otworzona za 50 lat. W specjalnej tubie umieszczone zostały listy uczniów napisane do ich rówieśników z przyszłości lub do siebie samych, ale starszych o 50 lat, kreda, gdyż to właśnie nią tak bardzo nasi uczniowie lubili pisać po tablicach, o których istnieniu za 50 lat nikt już zapewne nie będzie pamiętał oraz maseczka, gdyż takie właśnie nosiliśmy przez niemal dwa lata, chroniąc siebie i swoich bliskich przed koronawirusem. W kapsule złożyliśmy także obszerny wywiad z rodziną państwa Kozłowskich i Kępczyńskich, których losy od pokoleń związane są ze szkołą w Cerekwi, wydanie Wieści zawierające wywiad z Wójtem Gminy Zakrzew dotyczący rozpoczęcia inwestycji oraz zdjęcie grona pedagogicznego.

Na zaproszenie Wójta Gminy Zakrzew pana Leszka Margasa oraz pani dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Cerekwi Elżbiety Kumięgi na uroczystość przybyli: Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Starosta Powiatu Radomskiego Waldemar Trelka, Sekretarz Gminy Marzenna Nosowska, Skarbnik Gminy Agnieszka Świątkowska, Radni Gminy, na czele z przewodniczącym panem Januszem Stawczykiem, właściciel korporacji budowlanej Darko pan Dariusz Żak, przedstawiciele Rady Rodziców PSP w Cerekwi  oraz rodzina państwa Kozłowskich
i Kępczyńskich.

Witając gości, dyrektor szkoły pani Elżbieta Kumięga we wzruszających słowach podziękowała wszystkim przybyłym, podkreślając, że od 2004r. starała się o rozbudowę szkoły, razem z uczniami marzyła o hali sportowej, stołówce i świetlicy z prawdziwego zdarzenia. Teraz te marzenia urzeczywistniają się na oczach nas wszystkich, a dzięki kapsule wszyscy razem stajemy się częścią historii, opowieścią, którą ktoś za 50 lat „opowie”, sprawiając, że znów będzie o nas głośno.

Pan Leszek Margas w swoim krótkim wystąpieniu zaznaczył, że rozbudowa szkoły była również jego celem. Podkreślił, że jako samorządowiec zawsze marzył, by oświata w naszej gminie prężnie się rozwijała. Podziękował wicewojewodzie za środki, które gmina otrzymała z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Koszt całej  inwestycji to blisko 10 mln zł,  5 mln otrzymane z rezerwy państwa pomogły  samorządowi podjąć decyzję o rozpoczęciu budowy.

Podczas uroczystości zgromadzeni goście mogli zapoznać się z wystawą fotografii ukazujących historię rozbudowy szkoły od roku 1928 roku aż po dzień obecny. Uczennice PSP w Cerekwi przedstawiły zgromadzonym gościom historię szkoły, a państwo Kozłowscy i Kępczyński powrócili wspomnieniami do swoich szkolnych lat. Losy tej rodziny od czterech pokoleń związane są z naszą szkołą, a dzięki ich opowieściom mogliśmy niemal namacalnie przenieść się do przeszłości, odwiedzić szkołę naszych dziadków, poczuć ducha minionej epoki. Z przeszłości przenieśliśmy się do przyszłości – rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Literacki – List do kapsuły czasu. Laureatami zostali: I miejsce – Katarzyna Swend,  II miejsce – Wiktoria Wieczorek i Weronika Chwała,  III miejsce – Natalia Szczęsna i Wiktoria Kołodziejczyk. Złożenia kapsuły w murach nowej części szkoły dokonali: Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Starosta Powiatu Radomskiego Waldemar Trelka, Wójt Gminy Zakrzew pan Leszek Margas oraz dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Cerekwi pani Elżbieta Kumięga.

Na zakończenie uroczystości głos zabrali Artur Standowicz i Waldemar Trelka. Nieobecny na uroczystości Poseł na Sejm RP Andrzej Kosztowniak wystosował do zebranych list, w którym wyraził nadzieję, że uroczystość wmurowania kapsuły czasu będzie swoistą lekcją dla przyszłych pokoleń o funkcjonowaniu dzisiejszej społeczności, a „fragmenty przeszłości ukryte w kapsule” pozwolą poznać i docenić naszą teraźniejszość tym, którzy tę kapsułę otworzą.

My zaś wierzymy, że w tej kapsule zamknęliśmy cząstkę nas samych, a za 50 lat znów będziemy częścią historii, którą napiszą kolejne pokolenia.

Zapraszamy za rok na otwarcie nowej części szkoły.

Loading

Skip to content